1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Prototypy Toyoty na targach Japan Mobility Show 2023
3 września 2022

Czym jest i jak działa pedał przyspieszenia w aucie?

Nowoczesne pojazdy są bardzo skomplikowanymi konstrukcjami, które dążą do coraz większej perfekcji. Ich efektywne działanie jest możliwe m.in. dzięki nowinkom technologicznym, które sprawiają, że jazda staje się nie tylko przyjemniejsza, al

Nowoczesne pojazdy są bardzo skomplikowanymi konstrukcjami, które dążą do coraz większej perfekcji. Ich efektywne działanie jest możliwe m.in. dzięki nowinkom technologicznym, które sprawiają, że jazda staje się nie tylko przyjemniejsza, ale i bezpieczniejsza. Jednym z elementów na który warto zwrócić szczególną uwagę jest pedał przyspieszenia. Czym on jest? I jaką pełni rolę? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

Czym jest pedał przyśpieszenia?

Pedał przyspieszenia jest inteligentnym elementem, który działa na zasadzie czujnika. Dzięki swojej konstrukcji łączy się zarówno ze skrzynią biegów, jak i z innymi ważnymi podzespołami, takimi jak nawigacja i wspomaganie kierownicy. Razem tworzą one zaawansowany układ, który umożliwia płynną, komfortową jazdę.

Elektryczny pedał przyspieszenia odczytuje wykorzystaną przez kierowcę siłę nacisku i odpowiednio do niej ustawia przepustnicę, ciśnienie ładowania, a także zapłon. Na rynku pojawiają się także coraz nowocześniejsze rozwiązania, takie jak pedały wyposażone w technologię bezprzewodową oraz technologię haptyczną, która umożliwia jeszcze płynniejsze przekazywanie informacji.

Jakie korzyści daje pedał przyspieszenia?

Jakie wymierne korzyści daje skorzystanie z pedału przyspieszenia? Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, że zastosowanie tego nowoczesnego czujnika ogranicza ilość elementów niezbędnych do stworzenia zaawansowanego układu. To z kolei daje możliwość stworzenia prostszej, niezawodnej konstrukcji, która jest ekonomiczna w wykorzystaniu.

Zastosowanie pedału przyspieszenia ma także wpływ na styl jazdy i jej jakość. Duże znaczenie ma ograniczenie zużycia paliwa - nawet o kilka procent. Dodatkowo kierowca otrzymuje wiadomość zwrotną w postaci wibracji lub delikatnego oporu, dzięki czemu wie, jak najlepiej kierować samochodem. Wibracje pojawiają się w momencie, gdy istnieje najlepsza pora na zmianę przełożenia (w przypadku skrzyni manualnej) lub na przełączenie się pomiędzy silnikiem elektrycznym, a spalinowym (w przypadku samochodów hybrydowych). Funkcja stawiania oporu pomaga z kolei stwierdzić, że zmiana przełożenia nie jest obecnie dobrym posunięciem.